Zdrowie psychiczne – jak wpływa na codzienność?

21 grudnia 2019 autorstwa : Psychologia ABC w kategorii Ważne

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak nasza kondycja fizyczna i podobnie jak ona wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Pod tym pojęciem kryje się emocjonalny, społeczny oraz psychiczny dobrostan. Przenika on ludzkie życie w wielu wymiarach, dotykając zarówno sfery prywatnej, jak i zawodowej, relacji z bliskimi oraz znajomymi oraz z całkiem obcymi ludźmi. Pełnia zdrowia psychicznego oznacza, że potrafimy nawiązywać prawidłowe relacje z otoczeniem, wykonywać swoje obowiązki i radzić sobie emocjonalnie oraz intelektualnie z sytuacjami, jakie niesie życie. Jaki wpływ na codzienność ma nasza kondycja psychiczna i jak manifestują się problemy związane z tą sferą?

Zaburzenia dotyczące psychiki – które z nich występują najczęściej?

Lista zaburzeń, które poddajemy leczeniu w gabinecie psychologa lub psychiatry jest bardzo długa. Dokumentuje je Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10, a także klasyfikacja zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Niektóre z nich utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale nie wyłączają z życia. Inne zaś na tyle głęboko wpływają na emocje, zachowania i postrzeganie świata, że wymagają hospitalizacji i wielomiesięcznej, a nawet wieloletniej terapii. Do lżejszych, choć również uciążliwych zaburzeń należy łagodna postać depresji, różne postaci nerwicy o niezbyt dużym natężeniu oraz umiarkowane zaburzenia nastroju. Cięższe choroby psychiczne, które potrafią zdominować całą ludzką egzystencję to schizofrenia, choroba afektywna-dwubiegunowa, zaawansowana nerwica natręctw oraz poważne zaburzenia osobowości. Pomoc możemy znaleźć w gabinetach psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. Jeśli mieszkamy w województwie pomorskim i interesuje nas wysokiej klasy specjalista, dobrym wyborem będzie psychiatra w Bydgoszczy prywatnie. Tego typu wizyta to gwarancja dyskrecji i pełnego komfortu pacjenta.

Psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta – kogo wybrać?

Każdy z tych specjalistów zajmuje się ludzką psychiką, ale w nieco innym aspekcie. Psycholog Bydgoszcz prywatnie – ta opcja sprawdzi się przypadku chęci uzyskania diagnozy i rozwiązania codziennych problemów wymagających sięgnięcia w głąb psychiki. Może być tak, że nasze zaburzenia będą wymagały długotrwałej terapii – tutaj otwiera się pole do działania dla psychoterapeuty. Natomiast leczenie farmakologiczne może zaordynować wyłącznie psychiatra. Pamiętajmy, że niezależnie od stopnia zaawansowania schorzenia, nigdy nie pozostaje ono bez wpływu na funkcjonowanie człowieka. Długotrwałe odkładanie wizyty u specjalisty to odbieranie sobie szansy na lepsze życie w dobrej kondycji psychicznej. 

Jak skutecznie walczyć z zaburzeniami psychicznymi?

Leczenie chorób dotykających psychiki to często praca od podstaw. Wymaga zaangażowania pacjenta i jego woli wyzdrowienia. W cięższych przypadkach konieczna jest farmakoterapia i hospitalizacja. Nie należy się ich bać, ponieważ zaniedbywana i ignorowana choroba może całkowicie wykluczyć z normalnego życia. Niezbędne jest również wsparcie bliskich, którzy powinni znać diagnozę i dysponować jak największą wiedzą na temat choroby. Powinna ich cechować wyrozumiałość i empatia dla pacjenta i jego zachowań wynikających z danego zaburzenia. Najlepszym wyborem jest skorzystanie z usług poradni, która oferuje szeroki wachlarz pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, jak na przykład https://pro-psyche.pl/lekarz-seksuolog-czy-psycholog-seksuolog-bydgoszcz/. Klucz do sukcesu stanowi prawidłowa diagnoza, potem zaś dobra współpraca pacjenta z lekarzem lub terapeutą. Efekty leczenia przychodzą zazwyczaj powoli i stopniowo – wymaga ono cierpliwości i wiary w ostateczny efekt. Profesjonalny specjalista stanowi wsparcie dla osoby chorej również w momentach niewiary i załamania, a w razie potrzeby nie waha się skierować jej na leczenie szpitalne, które w niektórych przypadkach bywa konieczne.

0 Komentarze

Podziel się swoją opinią

jeden × 5 =

O Naszym Projekcie

Nasz projekt polega na tworzeniu serwisu internetowego pt. „ABC Psychologii”. Forma, jaką przyjęliśmy, to niedługie i nieprzynudzające wpisy. Chcemy przybliżyć różne kwestie związane z psychologią w przystępnej i ciekawej formie. „ABC Psychologii” to seria ciekawych artykułów psychologicznych podanych w nienaukowym wydaniu. Staramy się w sposób przystępny i nieszablonowy przybliżyć kwestie związane z psychologią.

Nie jest to kolejny strona z definicjami i czysto naukowymi opracowaniami. To raczej historie, które napisało życie. Przedstawiamy fakty i obalamy mity. Adresatem naszego bloga są głównie osoby zainteresowane psychologią i złożonością ludzkiego umysłu. Sprawiamy, że zrozumienie własnych uczuć i zachowań, a także przezwyciężenie negatywnych emocji, będzie znacznie łatwiejsze. Ludzki umysł wciąż jest pełen tajemnic, my pomożemy je odkryć.

Jesteśmy w Social Media

  • facebook
  • twitter
  • google

Wartościowa sentencja

Podzielili się swoją opinią