Jak walczyć ze swoimi słabościami?

28 lutego 2018 autorstwa : Psychologia ABC w kategorii Opisy przypadków i zaburzeń, Teoria psychologii

Każdy z nas ma jakieś wady i zalety. W obecnej dobie niemalże zmuszani jesteśmy do bycia idealnym, pozbawionym wszelkich niedociągnięć zarówno w sferze fizycznej, psychicznej jak i intelektualnej. Zewsząd docierają do nas przekazy coachingowe, aby o siebie zawalczyć, zmieniać, budować swój kapitał. Dostępnych jest wiele materiałów, które wspomagają nasz rozwój i pomagają  poznawać siebie. Jednym ze sztampowych tematów jest walka ze słabościami. Recepta na ich pokonanie wydaje się dosyć prosta. Najważniejszy jest dokładny plan. Należy zastanowić się na początek, co jest naszą największa bolączką. Dla jednych będzie to podjadanie słodyczy, dla innych mała aktywność fizyczna, nieśmiałość wobec kobiet i wiele podobnych.

Weźmy na tapetę podjadanie słodyczy. Na początek precyzujemy nasz cel: ograniczam spożywanie słodyczy do dwóch deserów w weekend, czyli sobotę i niedzielę po jednym. Następnie zapisujemy nasze postanowienie na papierze: w kalendarzu, na kartce, którą przypinamy nad biurkiem. Ważne żeby tę myśl zapisać. Potem informujemy znajomych i rodzinę o tym, co postanowiliśmy. W razie, gdybyśmy zamierzali złamać postanowienie, ktoś o nim wiedział i w ten sposób automatycznie będziemy się powstrzymywać, bo nasz cel nie jest sekretem. Później można ustalić nagrody za przestrzeganie celu. Może to być jakiś zakup, na który zawsze było nam szkoda pieniędzy lub drobnostka, która nas ucieszy. Ważne żeby świętować małe sukcesy i pozwolić mózgowi zapamiętać przestrzeganie celu z przyjemnością. Można także wyobrazić sobie efekt końcowy wyznaczonego postanowienia i w razie wahań przypominać sobie o nim. W przypadku kobiet będzie to na pewno smuklejsza figura, ale obie płci zadowoli lepszy stan zdrowia, większa kondycja czy więcej gotówki z zaoszczędzonych pieniędzy, których nie wydaliśmy na słodycze. Znawcy tematyki budowania nawyków twierdzą, że nowy obyczaj tworzy się w ciągu miesiąca. W takim razie pozostaje utrzymywanie się w postanowieniach przez cztery tygodnie i słabość będzie zwalczona.

0 Komentarze

Podziel się swoją opinią

16 − 13 =

O Naszym Projekcie

Nasz projekt polega na tworzeniu serwisu internetowego pt. „ABC Psychologii”. Forma, jaką przyjęliśmy, to niedługie i nieprzynudzające wpisy. Chcemy przybliżyć różne kwestie związane z psychologią w przystępnej i ciekawej formie. „ABC Psychologii” to seria ciekawych artykułów psychologicznych podanych w nienaukowym wydaniu. Staramy się w sposób przystępny i nieszablonowy przybliżyć kwestie związane z psychologią.

Nie jest to kolejny strona z definicjami i czysto naukowymi opracowaniami. To raczej historie, które napisało życie. Przedstawiamy fakty i obalamy mity. Adresatem naszego bloga są głównie osoby zainteresowane psychologią i złożonością ludzkiego umysłu. Sprawiamy, że zrozumienie własnych uczuć i zachowań, a także przezwyciężenie negatywnych emocji, będzie znacznie łatwiejsze. Ludzki umysł wciąż jest pełen tajemnic, my pomożemy je odkryć.

Jesteśmy w Social Media

  • facebook
  • twitter
  • google

Wartościowa sentencja

Podzielili się swoją opinią