Jak poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby?

28 lutego 2018 autorstwa : Psychologia ABC w kategorii Teoria psychologii

Śmierć jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Nie sposób się jednak na nią przygotować – większość ludzi myśli o niej ze strachem i przerażeniem, nie dopuszczając do siebie wizji o własnej niezniszczalności oraz o stracie kogoś najbliższego. W ciągu całego życia wielokrotnie człowiekowi przychodzi oswajać się ze śmiercią – często dotyka ona człowieka  w najbardziej nieodpowiednim miejscu i czasie, burząc całe spokojne życie i zmuszając do przewartościowania swojego życia, hierarchii wartości i nierzadko, nauczenia się po prostu żyć na nowo.

Jednym z najtrudniejszych momentów w życiu jest utrata kogoś bliskiego. Kiedy odchodzi jeden z rodziców, partner bądź inna osoba bliska człowieka ogarnia wielki żal i rozpacz, nierzadko także gniew. Czasem wszystkie te uczucia nie mijają, a wręcz kumulują się. Powstaje wtedy pytanie ” Jak poradzić sobie z bólem po stracie bliskiej osoby? I czy w ogóle można tego dokonać?”.

Współczesna psychologia uznaje, że każdy człowiek po stracie powinien pozwolić sobie na okres żałoby. Nie ma tutaj wytyczonych granic, ile taki okres może trwać. Wszystko zależy od okoliczności, indywidualnego kontekstu zdarzenia oraz różnorodnych zasobów chroniących danego człowieka. Warto jednak pozwolić sobie na taki okres – pozwala on wyciszyć się, ukoić emocje i na chłodno odnieść się do minionych wydarzeń. Niektórym ludziom dobrze robi wtedy krótka chwila samotności, krótki wyjazd czy wręcz przeciwnie – rzucenie się w wir pracy, obowiązków i życia towarzyskiego. Jeśli jedno i drugie nie wyrządza nikomu krzywdy – nie ma konieczności powstrzymywania się od takich zachowań.

W radzeniu sobie z żałobą i ze stratą, szczególnie jeśli żal i smutek trwa długo oraz nie mija bądź jest bardzo silny, pomocna bywa między innymi wizyta u psychologa. Nawet jeśli człowiek ma wielu przyjaciół z którymi mógłby porozmawiać o stracie – spojrzenie na tę kwestię z dystansu przez osobą trzecią, jaką jest psycholog bądź psychoterapeuta jest bardzo pomocne. Wiele osób już po kilku spotkaniach odzyskuje choć namiastkę spokoju i tym samym nadziei na powrót do względnie normalnego życia.

0 Komentarze

Podziel się swoją opinią

piętnaście − trzynaście =

O Naszym Projekcie

Nasz projekt polega na tworzeniu serwisu internetowego pt. „ABC Psychologii”. Forma, jaką przyjęliśmy, to niedługie i nieprzynudzające wpisy. Chcemy przybliżyć różne kwestie związane z psychologią w przystępnej i ciekawej formie. „ABC Psychologii” to seria ciekawych artykułów psychologicznych podanych w nienaukowym wydaniu. Staramy się w sposób przystępny i nieszablonowy przybliżyć kwestie związane z psychologią.

Nie jest to kolejny strona z definicjami i czysto naukowymi opracowaniami. To raczej historie, które napisało życie. Przedstawiamy fakty i obalamy mity. Adresatem naszego bloga są głównie osoby zainteresowane psychologią i złożonością ludzkiego umysłu. Sprawiamy, że zrozumienie własnych uczuć i zachowań, a także przezwyciężenie negatywnych emocji, będzie znacznie łatwiejsze. Ludzki umysł wciąż jest pełen tajemnic, my pomożemy je odkryć.

Jesteśmy w Social Media

  • facebook
  • twitter
  • google

Wartościowa sentencja

Podzielili się swoją opinią