Czy przyjaźń istnieje?

28 lutego 2018 autorstwa : Psychologia ABC w kategorii Ciekawostki, Teoria psychologii

Przyjaźń to jedno z najpiękniejszych uczuć, którym można obdarzyć drugiego człowieka. Każdy chyba zgodzi się, że to coś dużo więcej niż zwykłe koleżeństwo. To bardzo bliska i zażyła relacja oparta na serdeczności i wzajemnym zaufaniu. Jednak czy przyjaźń w ogóle istnieje? Czy nawiązanie tak pięknej, prawdziwej i głębokiej więzi w ogóle jest możliwe? Czy człowiek jest do tego w ogóle zdolny? Jak najbardziej tak! Człowiek to w końcu stworzenie stadne – tworzenie więzi opartych na bliskości, zaufaniu i serdeczności jest mu przypisane niejako z natury. Oczywiście, osobiste doświadczenia i bagaż emocjonalny może zaburzyć zdolność budowania takich więzi i obdarzania zaufaniem bliskich sobie osób, jednak jako stan faktyczny jak najbardziej jest możliwa. Jednak absolutnie nie można powiedzieć, że ma się do czynienia z więzią łatwą do zbudowania czy wręcz pospolitą. Przyjaźń jest czymś ze wszech miar niezwykłym i właśnie w takich kategoriach – czegoś niezwykłego i cudownego – powinna być traktowana.

Jak znaleźć przyjaciela?

Choć przyjaźń jak najbardziej istnieje to jej zawiązanie nie jest łatwe. Nie może być – w końcu gdyby było wartość przyjaźni byłaby znikoma, a przecież wcale tak nie jest. Nie ma niestety jednej i prostej odpowiedzi na to jak znaleźć przyjaciela. Każdy musi na to wypracować swój własny sposób. Aczkolwiek socjolodzy i psychologowie poczynili tutaj pewne interesujące spostrzeżenia. Mianowicie o tym, czy ktoś może zostać uznanym za przyjaciela czy też nie bardzo często odpowiada pierwsze dziesięć minut po poznaniu danej osoby. Innymi słowy po raz kolejny okazuje się, że pierwsze wrażenie ma naprawdę kolosalne znaczenie.

Najważniejsze w przyjaźni czy też w poszukiwaniu przyjaźni jest to, by uwierzyć w siebie i uwierzyć, że przyjaciel to najlepsza rzecz, jaka może się trafić. Nie można dać sobie wmówić, że jest inaczej czy też, że ktoś nie zasługuje w ogóle na przyjaciela, bo to zdecydowanie nie jest prawda. Przyjaciela może znaleźć każdy. Nawet w najmniej oczekiwanym momencie.

0 Komentarze

Podziel się swoją opinią

18 − jedenaście =

O Naszym Projekcie

Nasz projekt polega na tworzeniu serwisu internetowego pt. „ABC Psychologii”. Forma, jaką przyjęliśmy, to niedługie i nieprzynudzające wpisy. Chcemy przybliżyć różne kwestie związane z psychologią w przystępnej i ciekawej formie. „ABC Psychologii” to seria ciekawych artykułów psychologicznych podanych w nienaukowym wydaniu. Staramy się w sposób przystępny i nieszablonowy przybliżyć kwestie związane z psychologią.

Nie jest to kolejny strona z definicjami i czysto naukowymi opracowaniami. To raczej historie, które napisało życie. Przedstawiamy fakty i obalamy mity. Adresatem naszego bloga są głównie osoby zainteresowane psychologią i złożonością ludzkiego umysłu. Sprawiamy, że zrozumienie własnych uczuć i zachowań, a także przezwyciężenie negatywnych emocji, będzie znacznie łatwiejsze. Ludzki umysł wciąż jest pełen tajemnic, my pomożemy je odkryć.

Jesteśmy w Social Media

  • facebook
  • twitter
  • google

Wartościowa sentencja

Podzielili się swoją opinią