Czy mam depresję? Niepokojące oznaki

28 lutego 2018 autorstwa : Psychologia ABC w kategorii Opisy przypadków i zaburzeń

Żyjemy w czasach gdzie przeważająca część ludzkości cierpi na depresję, a o samej chorobie słyszy się na każdym kroku. Problemy w pracy, szkole, brak akceptacji przez rodziców lub przyjaciół, a nawet poród powodują, że populacja ludzi, u których ją zdiagnozowano sprawia, że możemy określić ją mianem małej epidemii XXI wieku.

Co prawda, chociaż nie można się nią zarazić tak jak przeziębieniem, dość łatwo na nią zachorować. Niestety o tym fakcie chorzy dowiadują się dopiero jeśli ktoś ich o tym uświadomi lub gdy są w jej bardzo zaawansowanym stadium. Przeciętny człowiek może zacząć przez to sam zastanawiać się czy przypadkiem nie ma depresji. Na jakie oznaki powinien się zacząć się niepokoić?

Objawy depresji mogą być różne w zależności od stadium w jakim znajduje się choroba. Człowiek powinien zaniepokoić się jeśli nie odczuwa satysfakcji ze wszelkich rzeczy, które robi i traci poczucie humoru. Szczególnie jeśli były to czynności, które uprzednio sprawiały człowiekowi wielką radość. Nie ma ochoty ich wykonywać, nawet jeśli powinien lub wręcz musi, aby móc bez problemu egzystować na świecie. Nie bez znaczenia jest także poczucie bezwartościowości i bycia bezużytecznym dla ludzi wokół i samego siebie. Co więcej przestaje się też szanować. Ciągle obwinia się o rzeczy, na które nie miał żadnego wpływu oraz praktycznie nie były od niego zależne. W przeważającej części, jedyne nastroje, które mu towarzyszą to smutek, złość i irytacja. Nie chce spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Nie można zasnąć, traci się apetyt i w związku z tym wagę ciała. W najgorszym przypadku myśli się o samobójstwie.

Niepokojące oznaki depresji nie dotyczą jedynie zachowania i nastroju. To czy ma się depresję może definiować także wygląd zewnętrzny i bóle. Twarz nie wyraża rzadko wyraża jakiekolwiek emocje, a jeśli już to jest to smutek. Mowa i ruchy są monotonne i spowolnione i występuje ciągły niepokój objawiający się nadmiernym poruszaniem się. Ponadto ciągle ma się dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub bóle głowy/pleców.

Jeśli możemy się utożsamić chociaż z kilkoma powyższymi objawami, może to oznaczać, że zaczynamy lub już cierpimy na depresję.

0 Komentarze

Podziel się swoją opinią

4 × 2 =

O Naszym Projekcie

Nasz projekt polega na tworzeniu serwisu internetowego pt. „ABC Psychologii”. Forma, jaką przyjęliśmy, to niedługie i nieprzynudzające wpisy. Chcemy przybliżyć różne kwestie związane z psychologią w przystępnej i ciekawej formie. „ABC Psychologii” to seria ciekawych artykułów psychologicznych podanych w nienaukowym wydaniu. Staramy się w sposób przystępny i nieszablonowy przybliżyć kwestie związane z psychologią.

Nie jest to kolejny strona z definicjami i czysto naukowymi opracowaniami. To raczej historie, które napisało życie. Przedstawiamy fakty i obalamy mity. Adresatem naszego bloga są głównie osoby zainteresowane psychologią i złożonością ludzkiego umysłu. Sprawiamy, że zrozumienie własnych uczuć i zachowań, a także przezwyciężenie negatywnych emocji, będzie znacznie łatwiejsze. Ludzki umysł wciąż jest pełen tajemnic, my pomożemy je odkryć.

Jesteśmy w Social Media

  • facebook
  • twitter
  • google

Wartościowa sentencja

Podzielili się swoją opinią