Co to jest i na czym polega psychoterapia Gestalt?

19 kwietnia 2018 autorstwa : Psychologia ABC w kategorii Ciekawostki

Psychoterapeuci stosują wiele różnych metod leczenia swoich pacjentów. Jedną z coraz to bardziej popularnych metod staje się terapia Gestalt. Jaka jest jej geneza, oraz na czym ona polega?

SKĄD WZIĘŁA SIĘ PSYCHOTERAPIA GESTALT?

Ten rodzaj terapii został stworzony przez Fritza Perlsa. Została ona stworzona na podstawie teorii pola Kurta Lewina oraz psychoanalizy.

 

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA TERAPII GESTALT

Stosowanie powyższej terapii zakłada, że proces homeostazy jest odpowiedzialny za zachowanie człowieka. Zdobyte doświadczenie i relacje międzyludzkie oddziałują na to w jaki sposób człowiek się zachowuje. Wybiera on akceptowane przez otoczenie sposoby zachowań, co wpływa na zahamowanie realnych odczuć i nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Tego typu zachowanie ma ogromny wpływ na proces alienacji czyli odrzucenia prawdziwych odczuć i zmysłów. Reasumując człowiek zachowuje się nie tak, jak czuje, tylko tak, aby pasować do otaczającego go środowiska. To przekłada się na wypaczenie swojego prawdziwego „ja”. Jeśli ten stan utrzymuje się dość długo może dojść do ciężkich chorób psychicznych związanych z zaburzeniem równowagi między ja a resztą świata.

W terapii Gestalt najistotniejsze są poniższe przesłanki:

 • holistyczne ujmowanie organizmu
 • niedogmatyczna, elastyczna metoda terapeutyczna
 • domena „tu i teraz”
 • rozbudowywanie świadomości dotyczące wszystkich sfer przeżyć
 • integracja swojej osobowości
 • osiągnięcie dojrzałości związanej z poznaniem wartości samego siebie
 • nauka zaspokajania swoich potrzeb.

  TECHNIKI TERAPEUTYCZNE GESTALT

  Głównym założeniem terapii Gestalt to nawiązanie dialogu egzystencjalnego między pacjentem a terapeutą. Na samym początku terapeuta ma za zadanie zrozumieć proces egzystencjalny swojego pacjenta, aby w następnym etapie mógł on nauczyć pacjenta w jaki sposób rozpoznawać własne emocje oraz co powoduje ich powstawanie. W założeniu terapia ta daje możliwość wglądu pacjenta w swoje wnętrze, co pomoże mu w swobodny sposób na podejmowanie decyzji życiowych w oparciu o swoje potrzeby, a nie zaspokajanie otaczającego go świata.

Ten rodzaj terapii może być prowadzony indywidualnie, ale także w grupach czy też w formie kilkudniowych warsztatów. Terapia Gestalt, która prowadzona jest w grupie, składa się najczęściej z 4 etapów:
Na pierwszym etapie przeprowadzane są indywidualne rozmowy wstępne, które mają na celu rozpoznanie na jakim procesie egzystencjonalnym jest dany pacjent. Dzięki takiej rozmowie terapeuta może poznać problem swojego pacjenta.

Drugi etap często nazywany jest tzw. terapią otwarcia. Na tym etapie terapeuta ma za zadanie pomóc pacjentowi na zbudowanie pozytywnego pola emocjonalnego. Jest to niejako oswojenie pacjenta z terapeutą. To pozwala na zbudowanie relacji między pacjentem a terapeutą. Ten etap może być przeprowadzony indywidualnie bądź w grupie. Decyzja zależy od pacjentów.

Trzeci, kulminacyjne etap to esencja całej terapii, czyli rozwiązywanie problemów uczestników. Wtedy też dochodzi do odkrycia głębi pacjenta i praca nad zwalczaniem jego problemu.

Ostatni etap ma na celu ocenę tzn. co pacjent osiągnął i na jakim jest obecnie etapie rozwoju swojego: “ja”.

Powyższe informacje przedstawiają tylko podstawy terapii Gestalt. Jednak jej pozytywne skutki powodują, iż coraz więcej osób korzysta z tego rodzaju leczenia.  Sprawdź: “Psychoterapeuta Warszawa”.

 

0 Komentarze

Podziel się swoją opinią

19 − jedenaście =

O Naszym Projekcie

Nasz projekt polega na tworzeniu serwisu internetowego pt. „ABC Psychologii”. Forma, jaką przyjęliśmy, to niedługie i nieprzynudzające wpisy. Chcemy przybliżyć różne kwestie związane z psychologią w przystępnej i ciekawej formie. „ABC Psychologii” to seria ciekawych artykułów psychologicznych podanych w nienaukowym wydaniu. Staramy się w sposób przystępny i nieszablonowy przybliżyć kwestie związane z psychologią.

Nie jest to kolejny strona z definicjami i czysto naukowymi opracowaniami. To raczej historie, które napisało życie. Przedstawiamy fakty i obalamy mity. Adresatem naszego bloga są głównie osoby zainteresowane psychologią i złożonością ludzkiego umysłu. Sprawiamy, że zrozumienie własnych uczuć i zachowań, a także przezwyciężenie negatywnych emocji, będzie znacznie łatwiejsze. Ludzki umysł wciąż jest pełen tajemnic, my pomożemy je odkryć.

Jesteśmy w Social Media

 • facebook
 • twitter
 • google

Wartościowa sentencja

Podzielili się swoją opinią